Ha hirtelen tör rád az éhség, a bogyósoknál egészségesebb nassolnivalót aligha találhatsz. Telve vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, emellett serkentik az emésztést, és javítják a kedélyállapotot is.
A puffasztott rizs- és gabonaszeletek jelentős rost-, viszont mérsékelt kalóriamennyiséggel rendelkeznek, ezért bármikor egészséges nassolnivalót jelentenek. Egy-két szelet elfogyasztása megemeli a lecsökkent vércukorszintet, ezáltal csillapítja étvágyadat is.
A szójából készült táplálékok, például a tofu, magas fehérjetartalmuk miatt súlygyarapodás nélkül képesek gyorsan és hatásosan csillapítani az éhségérzetet. Egy kis kocka tofu vészmegoldásként is kiváló, de fogyasztása a hirtelen fellépőéhséget is segít megelőzni.
Az aszalt gyümölcsök a legkedveltebb egészséges nassolnivalók közé tartoznak. Ha ellenállhatatlan késztetést érzel a csipegetésre, választ az aszalt szilvát, mellyel emésztésed működését is segítheted, vagy alacsony zsírtartalmú alma- vagy banán chips-et.
A mentol-, illetve az eukaliptusztartalmú cukorka szopogatása, valamint az ilyen rágó íze szinte azonnal csökkenti a nassolásra való késztetést. Fontos azonban, hogy a cukormentes változatokat válaszd. A fogmosásnak azéhség szempontjából szintén hasonló hatása van.
A gyógyszertárakban és herbáriákban kapható algakészítményekkel - akár tablettákkal - eredményesen szabályozhatod étvágyadat, köszönhetően annak, hogy a tengerek orvossága gazdag fenilalanin-forrás, így elősegíti a tápanyagok felszívódását, illetve gondoskodik a megfelelő inzulinszintről.
Ha hirtelen tör rád az éhség, könnyen lehet, hogy valójában csak a szomjúságérzet jelenik meg ilyen formában, így első lépésként igyál egy pohár vizet. A legjobb, ha ezt minden két órában megteszed, a napi legalább két liter folyadék biztosításával pedig anyagcseréd egészségéhez is hozzájárulsz. Az éhséget a citromos víz is képes csillapítani.
Ha a nap folyamán rostban gazdag táplálékokat fogyaszthatsz, jóval kisebb lesz az éhségérzet kialakulásának kockázata, a rostok ugyanis kellő folyadékmennyiség jelenlétében megduzzadnak, és kitöltik a bélrendszert. Válaszd a nyers zöldségeket és gyümölcsöket, valamint fogyassz teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket.
Minél nagyobb rajtad a nyomás, annál kisebb lesz az esélye annak, hogy jóllakottnak érezd magad. A stressz ellen a rendszeresen végzett légzőgyakorlatok is segítséget jelenthetnek. Keress egy nyugodt helyet, majd lélegezz ki és be ötig-ötig számolva, öt percen keresztül.
Szinte nincs olyan gyümölcs, melyből ne lehetne tápláló és finom, nem utolsósorban pedig egészséges italt készíteni. Natúr joghurt hozzáadásával ínycsiklandó, kalóriaszegény turmixot készíthetsz, egy csepp méz hozzáadásával pedig az édesség iránti vágyakozást is orvosolhatod.
Az illóolajok is segíthetnek elűzni az éhséget, mivel sok közülük a laktató táplálékokhoz hasonló aromát bocsát ki, amit szervezeted úgy érzékel, mintha elfogyasztottad volna a kalóriadús élelmiszert. A vanília, a fahéj és a méz illóolaja hatékonyan megszünteti az édesség iránti vágyat.
A savanyított tejtermékek a gyümölcsökkel egyetemben egészséges, ugyanakkor kalóriaszegény nassolnivalónak számítanak, nem beszélve arról, hogy az emésztésre is jótékony hatást gyakorolnak. Ha rád tör az éhség, fogyassz el belőlük egy kis dobozzal.
A kutatási eredmények szerint a zöldségek rosttartalmánaktelítettségérzést fokozó hatását növeli, ha fehérjével együtt fogyasztod őket. Ha sovány húsokat eszel zöldségkörettel, hosszú időre elűzheted a farkaséhséget.
A rendszeres, napi ötszöri étkezés gondoskodik a folyamatosjóllakottságérzésről, stabilizálja a vércukorszintet, és az anyagcsere-működést is javítja. Fontos azonban, hogy mindig csak kis adagokat fogyassz, így nem terheled az emésztőrendszered.
Ez a nyomelem szabályozza a szénhidrát-anyagcserét, hatására a táplálékokból egyenletesen szabadul fel az energia, így szinten tartja az inzulinkibocsátását, vagyis meggátolja a hirtelen kialakuló éhségérzetet. A teljes kiőrlésű gabonafajták, a hüvelyesek és a sajtfélék krómban gazdag táplálékok.